Blog Centrum RATIONAL

Psycholog dziecięcy, psycholog dla młodzieży – kiedy warto zgłosić się po pomoc?
Strona główna » Blog » Psycholog dziecięcy, psycholog dla młodzieży – kiedy warto zgłosić się po pomoc?

Psycholog dziecięcy, psycholog dla młodzieży – kiedy warto zgłosić się po pomoc?

Udostępnij na portalach:

W życiu każdego rodzica może pojawić się czas, w którym zachowanie lub emocje dziecka zaczną wzbudzać niepokój. Bywa również i tak, iż dziecko lub nastolatek sami zasygnalizują dręczący ich problem i poproszą o pomoc. Istnieje wielu specjalistów ds. zdrowia psychicznego, którzy są gotowi pomóc Twojemu dziecku radzić sobie z lękiem, depresją, niską samooceną, złością czy innymi trudnościami.

co powinno skłonić do konsultacji z psychologiem dziecięcym?

Wiemy jak ważnym jest ustawiczny rozwój dziecka oraz nastolatka. Niektóre wydarzenia czy sytuacje mogą doprowadzić do zaburzenia prawidłowego rozwoju i wskazywać na problemy z zakresu zdrowia psychicznego. Rodzic nie zawsze jest w stanie sam pomóc dziecku, rozmowa z pociechą jest niezwykle ważna, jednak nie zawsze wystarczająca. Nawet jeśli dana trudność okaże się być tymczasowa lub przejściowa, wsparcie psychologiczne może sprawić, iż trudny okres życia będzie łatwiejszy i mniej bolesny, zarówno dla dziecka jak i dla rodziców/opiekunów prawnych.

trudności z jakimi warto udać się do psychologa dzieci i młodzieży

Warto być czujnym na zmiany w zachowaniu i nastroju dziecka, by móc odpowiednio szybko i prawidłowo zareagować. Poniżej przestawiamy sytuacje, w których warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Poszukaj wsparcia u psychologa dziecięcego, kiedy Twoje dziecko:

 • ma napady złości lub płaczu, jego zachowanie stało się destrukcyjne,
 • doświadczyło problemów emocjonalnych po wypadku, znęcaniu się, żałobie czy śmierci w rodzinie,
 • dotknął problem moczenia nocnego,
 • stało się apatyczne, zniechęcone,
 • jest zdołowane, smutne,
 • odczuwa niepokój, strach,
 • nie potrafi poradzić sobie ze stresującymi sytuacjami,
 • zamknęło się w sobie, zaczęło izolować od otoczenia,
 • ma problem w nawiązywaniu relacji oraz zawiązywaniu przyjaźni,
 • straciło chęć chodzenia do szkoły,
 • przestało się uczyć,
 • zmieniło szkołę i ma problem z adaptacją w nowym otoczeniu,
 • doświadczyło stresującej sytuacji, takiej jak np. rozstanie rodziców, rozwód, nowe rodzeństwo, przeprowadzka w nowe miejsce,
 • ma problemy z rówieśnikami,
 • odczuwa nieustanne napięcie, zdenerwowanie,
 • stało się nadpobudliwe,
 • zaczęło zachowywać się agresywne,
 • straciło apetyt i chęć do jedzenia,
 • doświadcza trudności, które wraz z wiekiem zdają się pogarszać zamiast poprawiać
 • poprosi Cię o pomoc a Ty nie będziesz w stanie sam, sama mu pomóc.

Spotkanie z Psychologiem dzieci i młodzieży

Niezależnie od tego, czy konsultacja z psychologiem dzieci i młodzieży ma być wsparciem dla rodzica czy spotkaniem z dzieckiem warto pamiętać, iż gabinet psychologa dziecięcego jest bezpiecznym miejscem, wolnym od oceniania i krytykowania. Nikt z nas nie jest idealny, rodzicom/opiekunom prawnym mogą zdarzyć się błędy wychowawcze, sytuacje, w których nie są w stanie pomóc dziecku, odpowiednio zaopiekować się jego problemami. Wsparcie psychologiczne, edukacja rodzicielska są świetnym sposobem na ulepszenie swoich kompetencji rodzicielskich. Spotkania z psychologiem pozwalają również na rozwianie wątpliwości odnośnie aktualnego funkcjonowania dziecka- w jednym przypadku może okazać się, iż wystarczą konsultacje wsparciowe i kilka indywidualnych wskazówek, w innym zaś potrzebne okaże się spotkanie z dzieckiem i bliższe przyjrzenie się trudności, z jaką aktualnie się zmaga.

gabinet psychologa dziecięcego

W toku konsultacji z rodzicem może okazać się, iż psycholog zaprosi na spotkanie rodzica wraz z dzieckiem. Będzie to czas, kiedy specjalista, często poprzez zabawę w przypadku najmłodszych pacjentów, będzie obserwować zachowanie i postawę dziecka. Warto przygotować pociechę na takie spotkanie, które nierzadko jest jego pierwszym kontaktem z psychologiem. Jeśli konsultacja dotyczyć ma małego dziecka dobrze jest zaznaczyć, iż spotkanie odbędzie się poprzez zabawę, np. rysowanie, co dla najmłodszych może być zachęcające. W przypadku starszych dzieci ważnym jest, by wytłumaczyć do jakiego miejsca się udają oraz kim w ogóle jest psycholog. Opowiedzieć, iż będzie to miła, przyjazna osoba, która będzie poprzez zabawę obserwować zachowanie i postawę. Psycholog dziecięcy będzie się bowiem „dostrajać” do okazywanych na spotkaniu emocji i potrzeb dziecka.

gabinet psychologa dla młodzieży

Okres wzrastania i adolescencji bywa czasem buntu oraz odwracania się od autorytetów. Skłonienie nastolatka do wizyty u psychologa może okazać się nie lada wyzwaniem, nawet, a może zwłaszcza w sytuacji, kiedy tej pomocy najbardziej potrzebuje. Warto przed spotkaniem przeprowadzić spokojną, rzeczową rozmowę. Wytłumaczyć, iż psycholog postara się pomóc w bieżącym problemie, wytłumaczyć dlaczego odczuwane są takie, a nie inne emocje oraz jak sobie z nimi radzić. Istotnym jest również podkreślenie, iż na żadnym etapie spotkania nie będzie oceniany/oceniania, otrzyma bezwarunkową akceptację i zrozumienie. Warto również podkreślić, iż nie będzie musieć się spieszyć- nie wszystko bowiem musi być poruszane na pierwszym spotkaniu lub nawet kilku następnych. Będzie to czas do zbudowania relacji terapeutycznej, czas w którym nastolatek będzie mógł poczuć się zaopiekowany, a terapeuta zbudować zaufanie do siebie i udzielanej pomocy.

kompleksowe wsparcie

W opisanych powyżej sytuacjach, z pewnością warto zasięgnąć konsultacji specjalisty pracującego z dziećmi i młodzieżą. Psycholog dziecięcy , psycholog pracujący w młodzieżą w naszym Centrum w Nowym Sączu służy pomocą i wsparciem w każdej trudnej sytuacji, zarówno rodzicom/opiekunom prawnym jak i dzieciom i młodzieży. Nikt bowiem nie powinien pozostać bez pomocy, kiedy jej potrzebuje. W razie potrzeby psycholog może zasugerować konsultację z innym specjalistą, np. psychiatrą dzieci i młodzieży. Ważnym jest, by działać holistycznie i jak najlepiej zaopiekować się potrzebującym młodym człowiekiem.

Pozostałe Poradniki

Może zainteresują Cię także inne poradniki i artykuły?

ACF: none

Array ( [post_type] => Array ( [0] => post ) [post_status] => publish [posts_per_page] => 3 [meta_query] => Array ( [relation] => AND ) [cat] => Array ( [0] => [1] => 1 ) [post__not_in] => Array ( [0] => 7376 ) [orderby] => date [order] => ASC )

W życiu każdego człowieka może darzyć się sytuacja, która zaburzy spokój i zmieni dotychczasowe życie. Warto wiedzieć kto może pomóc...

Seksualność dzieci i młodzieży oraz to jak i w którym kierunku się ona rozwija, nierzadko może budzić niepokój u rodziców/opiekunów...

0.12925481796265 seconds