Blog Centrum RATIONAL

Pierwsza wizyta u psychologa
Strona główna » Blog » Pierwsza wizyta u psychologa

Pierwsza wizyta u psychologa

Udostępnij na portalach:

Psycholog w mieście Nowy Sącz.

Wiele osób zastanawia się pewnie jak wygląda pierwsze spotkanie z psychologiem. Przed taką wizytą może pojawić się wstyd, zakłopotanie, obawa przed nieznanym, co jest zupełnie naturalnym zjawiskiem.

Jeśli jednak czujemy, iż nasze życie nie wygląda tak jak byśmy tego chcieli, jesteśmy nieszczęśliwi, smutni, zrezygnowani, nie radzimy sobie z emocjami, nie zwlekajmy z kontaktem z profesjonalistą.

Gabinet psychologa

Gabinet psychologa/seksuologa/psychotraumatologa/psychoterapeuty to miejsce, gdzie możemy czuć się bezpiecznie. Jednym z głównych zadań specjalisty jest zapewnienie spokoju oraz komfortu. Stworzenie pacjentowi przestrzeni w której będzie mógł się w pełni otworzyć i zaufać. W gabinecie psychologa nie będziemy oceniani, krytykowani, atakowani.

To miejsce, gdzie będziemy mogli poczuć się w pełni sobą i uzyskać specjalistyczną pomoc oraz wsparcie.

Pierwsze spotkanie u psychologa

Pierwsze spotkania u psychologa mają charakter diagnostyczny. Podczas ich trwania zbierany jest wywiad i na jego podstawie zostaje postawiona diagnoza.

Dzięki trafnemu sklasyfikowaniu problemu można dobrać odpowiednią technikę pracy, by jak najlepiej pomóc pacjentowi. Specjalista zadaje pytania odnośnie powodu zgłoszenia, pyta również o objawy i emocje związane z obecną sytuacją oraz o wydarzenia z przeszłości, które mogły mieć wpływ na ówczesny stan.

Podczas każdego ze spotkań pacjent ma prawo zadawać specjaliście pytania, prosić o wyjaśnienie niezrozumiałych kwestii. Wszystko bowiem, co jest ważne dla pacjenta jest również ważne dla osoby prowadzącej terapię.

Wizyta dziecka lub nastolatka u psychologa

W przypadku wizyty dziecka lub adolescenta (nastolatka), warto przed takim spotkaniem przeprowadzić rozmowę przygotowującą. Wytłumaczyć z jakiego powodu odbędzie się takie spotkanie, opowiedzieć o miejscu do którego się uda oraz o osobie z którą będzie rozmawiać. Warto wytłumaczyć kim jest psycholog i czym się zajmuje.

Pierwsze spotkania z młodymi pacjentami mają na celu zbudowanie relacji między nimi a specjalistą. Jest to czas na poznanie dziecka, obserwację jego naturalnych zachowań. Psycholog będzie „dostrajać się” do emocji i potrzeb dziecka, które będą manifestować się podczas spotkań.

Warto również wytłumaczyć młodszym dzieciom, iż rozmowa z psychologiem będzie odbywać się poprzez zabawę, co może być dla nich zachęcające.

Konsultacja z innymi specjalistami

Zdarza się, iż w toku procesu terapeutycznego okazuje się, że niezbędna jest konsultacja z lekarzem psychiatrą (w przypadku młodszych pacjentów z psychiatrą dzieci i/lub młodzieży), czasem także połączenie psychoterapii z farmakoterapią (spotkania z psychoterapeutą + przyjmowanie odpowiednich leków).

Ważnym jest, by otoczyć pacjenta kompleksową opieką i podejść do zgłaszanego przez niego problemu w jak najlepszy, indywidualnie dopasowany sposób.

Korzystajmy z pomocy profesjonalistów zwłaszcza, kiedy nie potrafimy sami sobie poradzić a i nasze otoczenie nie jest w stanie udzielić nam odpowiedniego wsparcia.

Bowiem nie taki psycholog straszny jakim mógłby się wydawać.

Psycholog w naszym Centrum w Nowym Sączu służy pomocą i wsparciem każdej osobie w potrzebie.

Pozostałe Poradniki

Może zainteresują Cię także inne poradniki i artykuły?

ACF: none

Array ( [post_type] => Array ( [0] => post ) [post_status] => publish [posts_per_page] => 3 [meta_query] => Array ( [relation] => AND ) [cat] => Array ( [0] => [1] => 1 ) [post__not_in] => Array ( [0] => 5588 ) [orderby] => date [order] => ASC )

W życiu każdego człowieka może darzyć się sytuacja, która zaburzy spokój i zmieni dotychczasowe życie. Warto wiedzieć kto może pomóc...

Seksualność dzieci i młodzieży oraz to jak i w którym kierunku się ona rozwija, nierzadko może budzić niepokój u rodziców/opiekunów...

0.14433193206787 seconds